Live sports. This Saturday’s results in Lorraine and elsewhere…

FOOTBALL

LEAGUE OF NATIONS

League A-Gr. 3

Italy – Germany: (8:45 PM)

The other results The ranking

Liga B-Gr. 1

Armenia – Ireland: 1-0

The other results The ranking

Liga B-Gr. 3

Finland – Bosnia and Herzegovina: 1-0 (ongoing)

The other results The ranking

Liga C-Gr. 1

Lithuania – Luxembourg: 0-1 (in progress)

The other results The ranking

NATIONAL 3

Group F

Epernay Rc – Amneville: 1-0 (in progress)

Thaon – Sarre Union: 0-0 (in progress)

Other results Classification

VETERANS HEAD OF THE MOSELLE

Last

Farebersviller – FC Metz: (4pm)

View all results

VETERANS-PH. 2

Group B

Fontoy – Metz ESAP: (17 hours)

The other results The ranking

D1, D2, D3, D4, veterans… the Sunday program in the Moselle

YOUNG PEOPLE

U19 – R2

Group C

Eloyes – Haguenau: (3:30 PM)

Other results Classification

U18 – R1

group A

Epinal – Illzach: (16 hours)

Other results Classification

Group B

Nogent – Magny: (4pm)

Other results Classification

U17 – R2

Group C

Thionville Lusit. – Yutz FC: (5:45 PM)

Other results Classification

U16 – R1

group A

FC Metz – Epinal: 3-0 (fft)

Other results Classification

Group B

Pagny/Moselle – Metz APM: (3 pm)

Other results Classification

U15 GREAT EAST

Sedan – Amneville: 7-3

Other results Classification

From U19 to U13, all Youth League results are detailed by clicking here

MOUSELAN DISTRICT

U18 – PHASE 2

Group D

Neunkirch – Pays de Bitche: (3:15 PM)

The other results The ranking

U17-D1 – PH. 2

group A

Elan Kobheen – Clouange: (3:15 PM)

Other results Classification

Group B

Walscheid – Bouzonville: (3:15 PM)

Other results Classification

U17-D2 – PH. 2

Group C

Freyming-Carling: (3:15 PM)

Other results Classification

U15-D1 – PH. 2

Group B

Marly – Moulins 2: (3:15 PM)

The other results The ranking

Group C

Creutzwald 2 – Morhang: 4-1

The other results The ranking

Group D

Grpt Jeunes Hbh – Abricourt/Mous. : (3:15 pm)

The other results The ranking

U15-D2 – PH. 2

Group F

St-A./J. d’Arc – Creutzwald 3: (3:15 PM)

The other results The ranking

Group H

Nébing – Sarrebourg 2: (3:15 PM)

The other results The ranking

Group I

East Moselle 2 – Fort Verrier : 1-4

The other results The ranking

U13-D1 – PH. 2

Group C

St-A./J. from Arc- IN Saint Avold : 0-7

The other results The ranking

U13-D2 – PH. 2

group A

Yutz USA – Uckange (2): (3:15 PM)

The other results The ranking

From U19 to U13, the detailed results of the young Moselle by clicking here

NETHERLANDS

U15-D2 SPRING

group A

Longwy 2 – Lexy: (3:30 PM)

Other results Classification

WOMEN’S FOOTBALL

U18 – R2(F)-PH. 2

Hope B

Godbrange – Jarny: (5:30 PM)

The other results The ranking

U15(F)-57-PH. 2

Group A (on 11)

Boulay – FC Beausoleil: (3:15 PM)

The other results The ranking

Group C

Amneville – Blenod: (5pm)

The other results The ranking

Group F

Alliance 2008 -Grostenquin: 7-1

The other results The ranking

U13(F)-57-PH. 2

group A

Veymerange – Uckange: (3:15 PM)

The other results The ranking

FUTSAL

Accession Dam R1

Rouffach – CO Metz: (3:30 PM)

Other results

BASKETBALL

ELITE PLAY-OFFS

Semi-final return

Monaco – Pau/orthez: 79-72

Other results

PRO B PLAY OFFS

Semifinals (game 3)

Antibes – Alliance Alsace: (8pm)

The other results

NATIONAL 2 (M)-PLAY-OFFS

Semi finals

Hyères/Toulon – Feurs: (8pm)

Other results

HANDIMAND-NAT. 2

Final 4-Semi-final

Metz Handisport 2 – Valenciennes: (6pm)

Other results

REGIONAL U17 (M)-PH.2

Elite B

Punch Nancy – Trojan energy: 97-73

The other results The ranking

HANDBALL

CHAMPIONS LEAGUE (W)

Final 4-Semi-final

Metz HB – Kristiansand: (6pm) (live follow)

Other results

D1-STARLIGUE

St-Raphael – Taken SG: (8pm)

Other results Classification

PROLIGUE

Semi finals

ivry- Selestat : 28-33

Other results

SECTION 1 (M)-57

Stirring office: (8 pm)

Other results Classification

SECTION 2 (M)-57

hen 2

Mexy – Aisle range: 20-0 (fft)

Other results Classification

SENIOR CUP (M)-57

Last

Metz Magny 2 – Amneville: (6:30 PM)

Other results

SENIOR CUP (W)-57

Last ultrasound sport

Marly 2 – Falck: (8:45 PM)

Other results

President Cup Final

Sarreguemines- Kanfen : 0-10 (fft)

Other results

young people

CUT -18 YEARS (M)-57

Echo’s sports final

Folsch/Sarrebourg 2 – Metz HB : 25-30

Other results

President’s Cup Final

Hagondange – Rombas: (6:45 PM)

Other results

-15 YEARS (M)

Hen 7 (57)

Thionville 2 – Kanfen: 25-23

The other results The ranking

CUT -15 YEARS (M)-57

President’s Cup Final

Sierck – Bouzonville: (4:30 PM)

Other results

CUTTING -13 YEARS (M)-57

Last ultrasound sport

Rombas – Sarrebourg: (4:45 PM)

Other results

President’s Cup Final

Thionville – Metz Magny 2: 46-18

Other results

-13 YEARS (M)

Hen 5 (54)

Longuyon/Gorcy – Longwy P2h: (3:30 PM)

The other results The ranking

-16 YEARS (F) GE – PH. 2

hen 1

P2h – Rosières/Sav/Fr. : (3 pm)

Other results Classification

-18 YEARS (F)

Hen 4 (57)

Bure – Piglet: (3pm)

The other results The ranking

HEAD -15 YEARS (V)-57

President’s Cup Final

Sarralbe – Val St-Pierre: (6:30 PM)

Other results

-13 YEARS (F)

Hen 7 (57)

Sierck-les-B. – Vigy: (5:30 PM)

The other results The ranking

WATER POLO

NATIONAL 1(M)-PH.2

low chicken

Thionville – Denain: (8:30 PM)

The other results The ranking

NATIONAL 2 (M)-PH. 2

low chicken

La Rochelle -Longwy: 8-0 (fft)

The other results The ranking

  • Lorraine sports
  • Sport