Live sports. This Saturday’s results in Lorraine and elsewhere…

FOOTBALL

LEAGUE 1

Nice – Paris SG: 0-0 (in progress)

Other results

Classification

LEAGUE 2

Nancy- Grenoble : 0-1 (relive life)

Niort- AC Ajaccio : 0-1

Paul – Amiens: 2-1

Quevilly- Le Havre : 0-2

Rodez- Auxerre : 1-3

Sochaux – Guingamp: 1-0

The day at a glance

Classification

NATIONAL

24th day

4 games Classification

NATIONAL 2

Group B

Haagnau – Auxerre 2: 2-1

Metz 2 – Beauvais : 0-1

Other results Classification

NATIONAL 3

Group F

Raon-l’Etape – Saarland Union: 2-1

St. Louis -Than: 1-0

Other results Classification

REGIONAL 1

Swimming pool B

Metz APM – Price-les-Mez. 2: 3-2

Bar-le-Duc – B.Piennois: (8pm)

Other results Classification

Swimming pool D

Sarreguemines – Schirrhein: 1-1

Saarburg- Vauban-Strasbourg : 0-3

Sun Bischheim – St Avold: 3-0

weseviller – Upper modern : 0-3

Other results Classification

REGIONAL 2

Swimming pool C

Thionville Lusit. – Val de l’Orne: 6-0

Other results Classification

Swimming pool D

Blenod – Gandrange : 1-3

Montigny-les-M. – Magny: 3-1

St-Julien – Metz ESAP: (8pm)

Other results Classification

Swimming pool E

Saint-Die – Laxou: (7 pm)

Other results Classification

Chicken F

Schweghuis – Dringen: 2-0

Other results Classification

REGIONAL 3

Swimming pool J

Delme-Solgne – Merlebach: (6:30 PM)

Other results Classification

MOUSELAN DISTRICT

DIVISION 2

Group H

Hilbesheim – Troisfontaines: (6:30 PM)

Other results Classification

LEISURE VETERANS-PH. 2

Group B

Metz Grange aux B. – Clouange: (7 p.m.)

The other results The ranking

Moselle district: the weekend program.

GERMANY-BUNDESLIGA

Bayern Munich – Leverkusen: 1-1

Other results Classification

ENGLAND – PREMIER LEAGUE

Liverpool – West Ham: 1-0

Other results Classification

SPAIN-LA LIGA

Real Madrid – Real Sociedad: 0-1 (ongoing)

Other results Classification

ITALI SERIES A

like Rome – Bergamo: 1-0

Other results Classification

BELGI-PRO LEAGUE

Seraing – FC Brugge: 0-3 (in progress)

Other results Classification

YOUNG PEOPLE

U19 NATIONALS

Clermont – Troyes: 2-0

Other results Classification

U19 – R2

Group C

Es Woippy – Vandoeuvre-lès-N. : (4:30 in the afternoon.)

Other results Classification

U18 – R1

group A

Amneville – Colmar: (4pm)

Other results Classification

Group B

Thionville- Metz APM : 1-2

Other results Classification

U18 – R3

group A

Alliance 2008 – Lampertheim: 1-0

Other results Classification

Group B

Tremery – New houses: 4-1

Other results Classification

U18 INTERDISTRICT-PH. 2

Swimming pool A

Elan Kobheen – Hettange: (5:30 PM)

Other results Classification

Swimming pool B

Hilsprich – Mushrooms: 3-3

Other results Classification

U17 – R2

Group C

Rombas – Pagny-s./M. : (4:30 in the afternoon.)

Other results Classification

Group E

Molsheim/Ernol. – Sarreguemines: 4-2

Other results Classification

U16 – R1

group A

Ilzach – FC Metz: 1-0

Other results Classification

Group B

magny – Vandoeuvre: 2-0

Other results Classification

U16 – R3

Group B

Forbach – Merlebach: 5-0

Other results Classification

U15 GREAT EAST

Amneville – Colmar: 2-2

Other results Classification

U15 – R2

Swimming pool D

St Avol – Schiltigheim: 9-2

See other results Classification

Swimming pool E

Villerupt/Thil – Metz Esap: 1-0

See other results Classification

U15 INTERDISTRICT-PH. 2

Swimming pool A

Tucq./Trieux – Jarny: 2-1

Other results Classification

U14 – R1

Swimming pool B

Saarburg- Yutz FC : 1-7

See other results Classification

U14 – R3 – PH. 2

Elite

uckange – Veymerang: 1-0

See other results Classification

U13 INTERDISTRICT-PH. 2

Swimming pool A

Rehon Csp – Thionville Lusit. : 2-2

Other results Classification

Swimming pool B

Metz APM – Pagny/Moselle : 0-2

Other results Classification

From U19 to U13, all Youth League results are detailed by clicking here

MOUSELAN DISTRICT

U18 – PHASE 2

group A

Amanvillers – Seremange/Erz. 2: 11-0

The other results The ranking

Group B

Volstroff – Longeville-St-A. 2: 2-2

Other results Classification

Group C

Morhange- Hochwald : 1-2

The other results The ranking

Group D

Country of Bitche – Neunkirch: 1-0

The other results The ranking

U17-D1 – PH. 2

Group B

Retonfey/Nois. – Management: (3:15 pm)

Other results Classification

U17-D2

Group B

Remily- Verny/Louvigny : 2-3

Other results Classification

Group C

Carling – Coumé: (3:30 p.m.)

Other results Classification

U15-D1 – PH. 2

Group B

Dvt-les-Ponts – Pierrevillers: 5-2

Other results Classification

U15-D2 – PH. 2

group A

manom- Audun le Tiche : 0-12

Other results Classification

U13-D1 – PH. 2

Group B

Plantières-Maizières Es: 5-3

Other results Classification

Group D

morhange – Fort Verrier: 11-0

Other results Classification

U13-D2 – PH. 2

Group C

Ste-Marie-aux-Ch. † Marange : 2-4

The other results The ranking

From U19 to U13, the detailed results of the young Moselle by clicking here

DISTRICT NETHERLANDS

U18-D1 SPRING

group A

Val de l’Orne 2 – Heart of the Netherlands : 2-4

Other results Classification

U18-D2 SPRING

group A

Lantefontaine – Mont-St-Martin: postponed

Other results Classification

U15-D1 SPRING

group A

Longwy – Godbrange: 4-2

Other results Classification

U15-D2 SPRING

group A

Lexy – Tucquegnieux 2: (3pm)

Other results Classification

Group B

Val de l’Orne 2 – Pont-a-Mousson : 1-5

Other results Classification

U13-D1 SPRING

group A

Longwy – Briey: 7-1

Other results Classification

U13-D2 SPRING

Group B

Blenod 2 – Batilly: 5-2

Other results Classification

From U18 to U13, all results of young Netherlands detailed by clicking here

WOMEN’S FOOTBALL

FRENCH CUP (W)

Quarter-finals

Paris FC – Fleury 91 : 1-1 (tab 3-4)

Other results

U18 – R1 (W)-PH. 2

Elite

FC Metz – Nancy: (5:30 PM)

The other results The ranking

Heap

illzach- St. Louis : 0-1

The other results The ranking

U18 – R2(F)-PH. 2

Elite A

magny – Terville PdF: 9-1

The other results The ranking

Hope B

Veymerange-Creutzwald: 1-1

The other results The ranking

Hope D

Reding – Kintzheim: 3-0 (fft)

The other results The ranking

U15(F)-57-PH. 2

Group A (on 11)

Ban-St-Martin – FC Beausoleil: 3-0

The other results The ranking

U13(F)-57-PH. 2

group A

Tremery – Jarny: 11-1

The other results The ranking

League, Moselle, Meurthe-et-M., all the results of women’s football in detail

FUTSAL

Regional 1-Phase 2

Chicken Title

Metz APM – Behren Futsal : 5-8

Other results Classification

BASKETBALL

Saturday results: click here

HANDBALL

Saturday results: click here

BADMINTON

NATIONAL 2

hen 1

Dommartemont – Mulhouse 2: 4-4

Other results Classification

NATIONAL 3

hen 1

Sarreguemines – Metz BSM Bath: (4 pm)

Other results Classification

HOCKEY

DIVISION 2 GAME OUT

Round of 16 first stage

Amneville – Annecy: 4-2

Other results

DIVISION 3 GAME OUT

8th round playoffs

Chalons-en-Ch. – Avignon: 3-2

Other results

RUGBY

FEDERAL 2

hen 2

University of Paris – Orsay: (8pm)

The other results The ranking

REGIONAL 1- U19

hen 5

Illkirch – Hayange/Longwy/Boulay: 27-19

Other results Classification

REGIONAL 1 – U16

hen 5

Illkirch- Hayange/Longwy/Boulay : 24-32

Other results Classification

TOP 14

Clermont – Lyon WHERE: (9:00 PM)

All results Classification

TABLE TENNIS

Saturday results: click here

VOLLEY-BALL

Saturday results: click here

WATER POLO

ELITE (M)

Strasbourg – Reims: (7 pm)

The other results The ranking

NATIONAL 2 (M)

Chelles – Longwy: (8pm)

Vga Saint-Maur – Valenciennes: (8pm)

The other results The ranking

NATIONAL 3 (M)

Greater Nancy AC – Epernay: (7pm)

The other results The ranking

  • Sport
  • Football