Live sports. This Sunday’s results in Lorraine and elsewhere…

FOOTBALL

REGIONAL 1

Swimming pool B

Metz APM – Boulay: 3 p.m.

Rethel – Villerupt/Thil: 3 p.m.

B.Piennois – Price-les-Mez. 2: 3-0 (ff)

Bogny – Tremery: (3 pm)

Other results Classification

Swimming pool D

Sarreguemines – Weyersheim: 2-0

Upper modern – Forbach: 2-0

Nousseviller – Strg Kronenbourg: (3 pm)

Sarrebourg – St-Avold: (3 pm)

Other results Classification

REGIONAL 2

Swimming pool D

Pont-à-Mousson – Magny: (3pm)

Other results Classification

MOUSELAN DISTRICT

SECTION 1

group A

Lower Ham – Audun-le-Tiche: (5pm)

Other results Classification

Group B

Cuvry – Es Woippy: (3 pm)

Other results Classification

Group C

Stirring – Machering: (3 pm)

Other results Classification

Group D

Dieuze – Verny/Louvigny: (3 pm)

Other results Classification

DIVISION 2

our selection

group A

Roussy/Zoufft. – Soetrich: (3 pm)

Ottage – Audun 2: (3pm)

Other results

Group B Filstroff – Marspich: (3 pm)

Other results

Group C Rombas 2 – Chatel Conquist. 2: (3 pm)

Other results

Group E : Teting – Lixing/Laning: (3pm)

Other results

Group F : Ippling – Rouhling : (3 pm)

Other results

Group G

Gross-Red. – Country of Bitche 2: (3pm)

Rahling – FC Beausoleil: 3 p.m.

Other results

Group H : Brouviller – Abreschviller : (3pm)

Other results

SECTION 3

P-group

Dannelbourg 2 – Mittelbronn: 3 p.m.

Voyer – Henridorff: (3 pm)

Other results Classification

LEISURE VETERANS-PH. 2

group A

Yutz USA – FC Metz : 1-4

The other results The ranking

Group B

nail – Marl: 5-2

The other results The ranking

Group C

Plantières – Metz Co 2: (10 am)

The other results The ranking

D1, D2, D3, D4, veterans.. all results of the Moselle district seniors in detail

NETHERLANDS/MEURTHE-ET-M.

SECTION 1

group A

Villerupt/Thil 3 – Conflans/Donc. : (3 pm)

Other results Classification

SECTION 4

Group F

Valleroy/Moin./Hat.. 2 – RVM Ent. 2: (3 pm)

Other results Classification

ENGLAND – PREMIER LEAGUE

Manchester City-Aston Villa: (5 p.m.)

Other results Classification

SPAIN-LA LIGA

Barcelona – Villarreal: (10pm)

Other results Classification

ITALI SERIES A

Inter Milan – Sampdoria Genoa: (6pm)

Other results Classification

BELGI-PRO LEAGUE

Playoffs 1

FC Brugge – Anderlecht: (6.30 p.m.)

Other results Classification

LUXEMBOURG-BGL LEAGUE

Differdange – Progress Niederkorn: (4 pm)

Other results Classification

YOUNG PEOPLE

U18 – R1

group A

Epinal – Obernai: 3-0 (fft)

Other results Classification

U15 INTERDISTRICT-PH. 2

Swimming pool B

Moulins-les-M. † manage : 2-3

Other results Classification

U14 – R1

Swimming pool B

Metz Apm – FC Metz : 1-2

See other results Classification

From U19 to U13, all weekend results detailed by clicking here

MOUSELAN DISTRICT

U15-D1 – PH. 2

Group B

Guenange – Pierrevillers: 10-1

The other results The ranking

Group D

East Moselle – Forbach : 2-3

The other results The ranking

U15-D2 – PH. 2

Group F

Macher – Piglet: 6-0

The other results The ranking

Group H

Lying/Longing – Walscheid : 3-4

The other results The ranking

Group I

Northern Vosges – Hbh Youth Grpt 2: 3-0

The other results The ranking

U15 RESERVES CUP

Semi finals

Boulay 2 – Tremery 2 : 1-1 (tab 3-4)

See other results

From U19 to U13, the detailed results of the young Moselle by clicking here

WOMEN’S FOOTBALL

D2 WOMEN

group A

La Roche-s./Y. – FC Metz: 3-2

Other results Classification

SENIOR (F) A 11 SPRING

Elite

Hombourg-Ht – Amneville 2 : 0-3 (fft)

Other results Classification

excell. HAS

Uckange – Veymerange: postponed

Other results Classification

SENIORS (V) DISTRICT 2 ALSACE

group A

Country of Bitche – Schweighouse/M. : 7-0

Other results Classification

SENIORS (F) at 8 SPRING

excell. HAS

Metz Youth -JS Dil: 5-3

Other results Classification

League, Moselle, Meurthe-et-M., all the results of women’s football in detail

BASKETBALL

NATIONAL 3 (M)-PH. LAST

Back semi-final

Alfortville – Lyon CRO: (3pm)

Other results

PRENATIONAL (M) – C

Hagondange- Val d’Ajoli : 70-78

Other results Classification

PRENATIONAL (F) – B

Ste-Savine 2 – Ste-Marie-aux-Ch. : (3:30 PM)

Other results Classification

REGIONAL 2 (V)-PH.2 (ALSEAS)

hen 2

Schweighouse/Ohlungen – Chavelot: (3:15 PM)

Other results Classification

Seniors M and F in competition, Moselle, Meurthe-et-M. : all detailed results

young people

REGIONAL U17 (M)-PH.2

Elite B

Trojan Energy – Punch Nancy: (4pm)

Other results Classification

Honor B

Reims 2 – Joeuf/Homec. : 74-47

Other results Classification

REGIONAL U15 (M)-PH.2

Elite B

Chaumont – Sluc Nancy 2: (3:30 p.m.)

Other results Classification

REGIONAL U13 (M)-PH.2

Elite B

Sainte Savine – Punch Nancy : 52-74

Other results Classification

Grand Est and Departmental Youth Leagues: The Weekend’s Results in Detail

HANDBALL

Sunday results: click here

RUGBY

FRENCH CHAMPIONSHIPS

Honor (16th round)

Villers-les-N. – Châteauneuf: (4 pm)

Other results

Ball. Honor (16th)

St-Die/Raon/Bac. – RC Castelpontin: (3 pm)

Other results

1st series (16th)

Saverne – Chatillon: (3 pm)

Other results

2nd series (16th)

Hayange – Ufor /Velay: (3:00 PM)

Other results

TOP 14

Castres – Perpignan: (9pm)

All results The ranking

TENNIS

N1 (M)

Swimming pool A

Forbach – Quimperle 2: 3-3

Other results Classification

Swimming pool D

Tc Littoral – Aspt Metz: 6-0

Other results Classification

N2 (M)

Swimming pool A

cattenom – Eaubonne 2: 5-1

Other results Classification

Swimming pool D

Aspt Metz (2) – Bagneux : 0-6

Other results Classification

N3 (M)

Swimming pool E

Sarreguemines – Brunstatt: 4-2

Other results Classification

N4 (M)

Swimming pool B

Marly – Champagne-s/S. : 3-3

Other results Classification

hen L

University of Dijon – Thionville 2 : 2-4

Other results Classification

N2 (V)

Hen H

Cherbourg- cattenom : 2-4

Other results Classification

N3 (V)

Swimming pool C

Ste-Geneviève – Freyming-Merl. : (10am)

Other results Classification

Swimming pool J

Clamart – Sarreguemines: (10am)

Other results Classification

H and M

Troyes – Thionville 2: (10am)

Other results Classification

Chicken

CTCS 36 2 – Aspt Metz: 5-1

Other results Classification

Hen O

Beaune – Moulins-les-M. : (10am)

Other results Classification

LOR.-CHPT SUMMER MEN

R1-Pole 2

Lower Ham – Hayange: 6-0

Other results Classification

LOR.-CHPT SUMMER WOMEN

R1-Pole 1

Sarralbe – Metz Asptt 3: (10am)

Other results Classification

R1-Pole 2

Phalsbourg 2 – Gerardmer: (10am)

Other results Classification

Tennis R1, R2, R3… All the results of the weekend in detail

WATER POLO

NATIONAL 2 (M)-PH. 2

low chicken

Aspt Nancy – CPB Rennes : 14-20

The other results The ranking

Also find:

Sports results on Saturday

  • Sport
  • Football