Live sports. This Sunday’s results in Lorraine and elsewhere…

FOOTBALL

LEAGUE 1

Bordeaux – FC Metz: 3-1

Strasbourg-Lyon: 1-1 (relive life)

Other results

Classification

NATIONAL 3

Group F

Nancy 2 – Thaon : 1-2

Other results Classification

REGIONAL 1

Swimming pool B

Sedan 2 – Tremery: 1-1

B.Piennois – Metz APM : 0-1

Other results Classification

Swimming pool D

Weyersheim – Nousseviller: 6-1

Schirrhein – Saint-Avold: 3-3

Other results Classification

REGIONAL 2

Swimming pool C

FC Yuts – Blagny-Carignan: 1-0

Villers Semeuse – Val de l’Orne: 3-0

Hettange – Veymerang: 4-2

Other results Classification

Swimming pool D

Metz ESAP – Amneville 2: 5-0

Gandrange – Pont-à-Mousson: 3-1

Other results Classification

Swimming pool E

Blainville – Morhang: 2-0

Other results Classification

Chicken F

Hombourg-Ht – Steinseltz: transferred

Drusenheim – Achen-Etting : 2-3

Sarreguemines 2 – Reipertswiller : 1-2

Other results Classification

REGIONAL 3

Swimming pool G

briey – The hills: 6-0

Dvt-les-Ponts – Jarny: 3-1

Thionville Lusit. 2 – Thin: 2-0

Other results Classification

Hen H

Rosslange – Godbrange: 2-0

Villerupt/Thil (2) -Saulnes/Long. : 2-0

Algrange – Hettange 2: 2-1

Koenigsm/Ked. – Hayange: 0-0

Other results Classification

hen me

clouange – Es-Metz : 3-4

Marly – Magny 2: 2-0

Uckange (2) – Boulay 2: 3-3

Hochwald – Courcelle/Nied: 4-2

Other results Classification

Swimming pool J

Creutzwald – Neunkirch: 5-1

St-Avold 2 – St-Av./Wenheck: 4-4

Valmont- Longeville St.A. : 1-2

Faulquemont/Creh. † Volmerange-les-B. : 1-3

manage – Delme-Solgne: 8-0

Other results Classification

hen k

Reipertswiller – Sarrebourg 2: 3-2

Farebersviller – savern : 0-2

soucht- Asia Future : 0-2

Gotzen Bridge – Reding : 0-2

Other results Classification

R1, R2, R3.. the point on the results of the weekend by clicking here

MOUSELAN DISTRICT

SECTION 1

group A

Fontoy- Illange : 1-2

Other results Classification

Group B

Talange-Cuvry: 1-1

Other results Classification

Group C

Sarralbe- stir : 0-2

Other results Classification

Group D

Hellimer- Chateau-Salins : 2-3

Other results Classification

ALSACE DISTRICT

District 1-Group A

3 Phalsboug Houses – Durrenbach : 0-1

Other results Classification

DIVISION 2

our selection

group A Garche – Audon 2 : 1-3

Other results

Group B : Bertrange – Serémange : 5-1

Other results

Group C Volkrange – Rombas 2: 3-0

Other results

Group D Metz Acli – Fleury: 5-2

Other results

Group E : Guerting-Grostenquin: 0-0

Other results

Group F : Alsting/Zin. – Sarreg. Istanbul: 2-2

Other results

Group G Gross-Red. – Mouterhouse: handed over

Other results

Group H : Redness 2 – Bettborn/Hel.2 : 1-4

Other results

VETERANS HEAD OF THE MOSELLE

Quarter-finals

FC Metz – Fontoy: 9-1

View all results

D1, D2, D3, D4, veterans.. all results of the Moselle district seniors in detail

NETHERLANDS/MEURTHE-ET-M.

SECTION 1

group A

Conflans/So. † Rehon Csp : 2-3

Other results Classification

DIVISION 2

group A

Mercy le Bas – Piennes 3: 4-0

Other results Classification

Group B

Mushrooms 3 – Jarny 2 : 0-1

Other results Classification

SECTION 3

group A

Pierrepont – Beuveille: 4-1

Other results Classification

Group B

Mars la Tour – Faulx: 2-2

Other results Classification

SECTION 4

Group F

Longuyon 3 – Haucourt : 0-5

Other results Classification

D1 to D4..All senior results from the Meurthe-et-M district. in detail

GERMANY-BUNDESLIGA

leipzig – Hoffenheim: 3-0

Other results Classification

ENGLAND – PREMIER LEAGUE

Manchester City-Liverpool: 2-2

Other results Classification

SPAIN-LA LIGA

Levante- Barcelona : 2-3

Other results Classification

ITALI SERIES A

Turin-AC Milan: 0-0

Other results Classification

BELGI-PRO LEAGUE

Seraing- Genk : 0-2

Other results Classification

LUXEMBOURG-BGL LEAGUE

Petange – Niederkorn Progress: 0-0

Other results Classification

YOUNG PEOPLE

U19 NATIONALS

FC Metz – Dijon: 2-1

Other results Classification

U17 NATIONALS

FC Metz- Epinal : 0-2

Other results Classification

GREAT EAST LEAGUE

U19 – R2

Group C

Planters – Ste-Marguerite : 1-4

Other results Classification

U18 – R1

Group B

Metz APM – Magny: 2-0°

Other results Classification

U17 – R2

Group C

Thionville Lusit. – Jarville: 2-1

Other results Classification

From the U19s to the U13s, the detailed results of the Youth League weekend by clicking here

MOUSELAN DISTRICT

U15-D1 – PH. 2

group A

Anzeling – Hettange: (10.15 am)

Other results Classification

Group D

Forbach – Youth Cross East: transferred

The other results The ranking

MOSELLE CUP U15

16th finals

Macher – Youth Cross East: 2-1

See other results

From U19 to U13, the detailed results of the young Moselle by clicking here

WOMEN’S FOOTBALL

REGIONAL 1 (F)

Swimming pool A

Nancy – Sarrebourg: 1-0

Other results Classification

Swimming pool B

Neufmanil – FC Woippy: 3-3

Other results Classification

REGIONAL 2 (V)

Swimming pool B

Marly – Coussey: 3-0

Other results Classification

Swimming pool C

Center Ornain – Terville PDF : 0-4

Other results Classification

SENIOR (F) A 11 SPRING

Elite

Orne Valley – Hombourg-Ht: 5-1

Other results Classification

excell. HAS

Veymerange – Creutzwald: 2-1

Other results Classification

excell. B

St-Julien – Val de Seille: 3-0

The other results The ranking

SENIORS (V) DISTRICT 2 ALSACE

group A

Ettendorf – Country of bitch: 4-1

Other results Classification

League, Moselle, Meurthe-et-M., all the results of women’s football in detail

BASKETBALL

Saturday results: click here

HANDBALL

Saturday results: click here

BADMINTON

PRENATIONAL

Swimming pool B

Marly Metz Cuvry – Lower Ham : 2-6

Reims Metrop. – Marly-Metz-Cuvry: 7-1

Other results Classification

REGIONAL 1

Swimming pool A

Saulnes – Bar-le-Duc: 6-2

Other results Classification

REGIONAL 2

Swimming pool C

Marly Metz Cuvry 2 – Crehange/Faulq. : 8-0

Metz BSM 5 – C. St Jean Augny: 5-3

Other results Classification

Swimming pool E

Oberhoffen- Phalsbourg : 3-5

Other results Classification

DIVISION 3-57

Guenange 2 -Pournoy-la-C. : 5-3

Other results Classification

Badminton: the results of the weekend in detail

RUGBY

FEDERAL 2

hen 2

Pontault C. – Metz-Moselle: 24-19

The other results The ranking

EER – PHASE 2

dilute- St-Andre-les-V. : 21-27

Other results Classification

2/3/4TH SERIES PHASE 2

hen 1

Hagondange – Center Meuse: 38-28

Other results Classification

hen 2

Vittel – Orne Grizzlies: 7-0

Other results Classification

Hen 3

Boulay – St Dizier: 28-26

Other results Classification

EUROPE CHAMPIONS CUP

8th final

Clermont- Leicester : 10-29

Other results

6 NATIONS WOMEN

Scotland – France : 8-28

Other results Classification

Rugby Grand Est: the weekend’s results in detail

TABLE TENNIS

Sunday results: click here

VOLLEY-BALL

No. 2 (F)

Swimming pool E

epinal Viennese country : 2-3

The other results The ranking

No. 3 (F)

Chicken F

Stg Constantia – Metz volley: 3-0

The other results The ranking

No. 2 (M)

Chicken F

Maizieres-les-M. – Nancy 2: 3-0

Other results Classification

#3 (M)

Hen H

Chaumont 2 – Sarralbe: 3-0

Other results Classification

REGIONAL (M)

Swimming pool B

Sarralbe 2 – Hagondange : 1-3

Other results Classification

Volleyball seniors, youth…All results in detail

WATER POLO

ELITE (M)

Strasbourg- Marseille : 11-15

Other results Classification

  • Lorraine sports
  • Sport