Live sports. This Sunday’s results in Lorraine and elsewhere…

FOOTBALL

LEAGUE 1

Montpellier – FC Metz: 2-2

Marseille- Lyon : 0-3

Other results

Classification

NATIONAL 3

Group F

Nancy 2 – Saar Union : 2-4

Other results Classification

REGIONAL 1

Swimming pool B

B.Piennois – Tremery: 2-1

Other results Classification

Swimming pool D

Upper modern – St Avold: 4-1

Other results Classification

REGIONAL 2

Swimming pool C

Hettange – Villers Semeuse: 2-2

Blagny Carignan – fameck : 0-2

turns – Thionville Lusit. : 0-4

Etain-Buzy – Veymerang: 3-2

Other results Classification

Swimming pool D

Amanvillers – Aisle range: 3-2

Metz ESAP – Pont-à-Mousson: 6-1

Other results Classification

Swimming pool E

New Corn. † Thaon 2 : 0-2

Other results Classification

Chicken F

Sarreguemines 2 – Forbach 2: 2-0

Drusenheim – Hombourg-Ht: 3-3

Other results Classification

REGIONAL 3

Swimming pool G

briey – Ban St Martin: 3-0

St. Mihiel – Newcomer: 5-4

VHF agreement – Dvt-lès-Ponts: 2-0

Thionville Lusit. 2 – Thierville: 6-1

Other results Classification

Hen H

Rosslange – Longuyon: 16-0

Koenigsm/Ked. † Algrange : 0-5

Crusnes- Hettange 2 : 0-3

Villerupt/Thil (2) – B. Viennese 2: 2-0

Other results Classification

hen me

nail – Planters: 2-1

Uckange (2) – Marly: arrested

Es-Metz – Rombas : 3-5

Hochwald- Magny 2 : 1-3

Courcelle/Nied – Val de l’Orne 2: 2-2

Other results Classification

Swimming pool J

Valmont – Petite Rosselle: 2-2

manage – Merlebach: 4-1

Saint Avold 2 – Delme-Solgne: 5-1

Faulquemont/Creh. † Longeville St.A. : 1-3

St-Av./Wenheck – Creutzwald : 1-5

Other results Classification

hen k

Bliesbruck – Saverne: 2-2

Freyming – Asi Avenir: 0-0

Gotzen Bridge – Sarrebourg 2 : 0-4

Farebersviller – Redness: 4-2

Other results Classification

R1, R2, R3.., all senior results in detail

MOUSELAN DISTRICT

SECTION 1

group A

Metzervisse – Audun-le-Tiche: 4-0

Other results Classification

Group B

Cuvry – Court: 2-1

Other results Classification

Group C

Macher – Spicher: 1-0

Other results Classification

Group D

Verny/Louvigny – Hellimer: 3-0

Other results Classification

ALSACE DISTRICT

District 1-Group A

3 Phalsboug Houses – S. Bisch. II : 0-3

Other results Classification

DIVISION 2

our selection

group A Volmerange/M. – Cattenom: 0-0

Other results

Group B To recover – Bouzonville : 0-2

Other results

Group C Chatel Conquist. 2 – Pierrevillers: 8-2

Other results

Group E : Farebersviller 2 – Val Gueblange : 0-4

Other results

Group F Sarreg. Istanbul – Kerbach: 2-1

Other results

Group G Country of bitch 2 – Gross-Red. : 0-1

Other results

Group H Troisfontaines – Dannelbourg: 3-0

Other results

VETERANS HEAD OF THE MUSSEL

Semi finals

Farebersviller – Nails: 4-1

View all results

D1, D2, D3, D4, veterans.. all results of the Moselle district seniors in detail

NETHERLANDS/MEURTHE-ET-M.

SECTION 1

group A

Mont-St-Martin -Saulnes/Long. 2: 2-1

Other results Classification

DIVISION 2

group A

Gorcy/Cosnes – Piennes 3: 1-1

Other results Classification

Group B

Valleroy/Moin/Hat. – Pont-a-Mous. 2: 2-2

Other results Classification

SECTION 3

group A

Beuville – Audunois Country: 2-1

Other results Classification

Group B

march the tower – Briey 3: 4-1

Other results Classification

SECTION 4

Group F

Dill 2 – Haucourt : 1-2

Other results Classification

D1 to D4..All senior results from the Meurthe-et-M district. in detail

ENGLAND – PREMIER LEAGUE

Tottenham – Leicester: 3-1

Other results Classification

SPAIN-LA LIGA

Barcelona – Majorca: 2-1

Other results Classification

ITALI SERIES A

Juventus Turin – Venice: 2-1

Other results Classification

BELGI-PRO LEAGUE

Playoffs 1

Anderlecht – Club Brugge: 0-0

Other results Classification

LUXEMBOURG-BGL LEAGUE

Niederkorn progress – Ham: 5-1

Other results Classification

YOUNG PEOPLE

U19 NATIONALS

FC Metz – Nancy: 3-2

Other results Classification

U17 NATIONALS

FC Metz- Strasbourg : 0-3

Other results Classification

U19 – R2

Group C

Ste-Marguerite -Than: 4-0

Other results Classification

U18 – R1

Group B

Villers – Metz APM: 2-1

Other results Classification

U17 – R2

Group C

Amneville – Jarville : 2-5

Other results Classification

U15 – R2

Swimming pool D

Schiltigheim – Molsheim/Ern. : 4-2

See other results Classification

U15 INTERDISTRICT-PH. 2

Swimming pool A

Montigny-les-M. – Metz APM 2: 2-1

Other results Classification

From U19 to U13, the detailed report of the weekend by clicking here

MOUSELAN DISTRICT

U15-D1 – PH. 2

Group B

Mills 2 – Pierrevillers : 2-3

The other results The ranking

Group C

Falck – Verny/Louvigny: 8-1

The other results The ranking

Group D

Forbach – Dieuze: 2-1

The other results The ranking

U15-D2 – PH. 2

Group B

Veckring- ent. Hayange football : 2-3

The other results The ranking

Group I

Fort Verrier – East Moselle 2 : 2-6

The other results The ranking

WOMEN’S FOOTBALL

REGIONAL 1 (F)

Swimming pool B

Villers Semeuse – FC Woippy: 3-2

Other results Classification

REGIONAL 2 (V)

Swimming pool B

Saar Union – Godbrange: 3-3

Other results Classification

MOSELLE CUP (V)

Quarter-finals

Amneville – Terville PdF: 3-0 (fft)

Other results

SENIOR (F) A 11 SPRING

Elite

Longeville St.A. – ES Laneuvevilloise: 3-2

Other results Classification

excell. HAS

Fontoy – Veymerang: 2-0

Other results Classification

excell. B

Marange – St. Julien: 2-0

The other results The ranking

SENIORS (F) at 8 SPRING

excell. HAS

Metz Youth – Thierville: (5pm)

Other results Classification

excell. f

Hilsprich- dieuze : 0-1

Other results Classification

SENIORS (V) DISTRICT 2 ALSACE

group A

Ettendorf -Gros-Red. : 6-1

Other results Classification

League, Moselle, Meurthe-et-M., all the results of women’s football in detail

BASKETBALL

Sunday results: click here

HANDBALL

Sunday results: click here

RUGBY

FEDERAL 1 (F)

hen 1

Nancy/Seichamps – Bobigny : 0-53

The other results The ranking

EER – PHASE 2

Thionville/Yutz – St-André-les-V. : 25-22

Other results Classification

PH/1RE SERIES PHASE 2

hen 2

longwy- Railway workers Strg : 28-31

Other results Classification

Hen 3

St. Louis – St Avold: 50-10

Other results Classification

2/3/4TH SERIES PHASE 2

hen 1

Hayange – Ardennes Rugby: 35-17

Other results Classification

Hen 3

Illkirch – Boulay: 49-7

Other results Classification

TOP 14

Bordeaux/Begles – Toulon : 16-29

All results Classification

TENNIS

NATIONAL 1 (M)

Swimming pool A

Belfry Asm 1 – Forbach: 3-3

Other results Classification

Swimming pool D

Aspt Metz – Courbevoie: 4-2

Other results Classification

NATIONAL 2 (M)

Swimming pool A

The bridge – Cattenom: 4-2

Other results Classification

Swimming pool D

The Touquet – Aspt Metz (2): 6-0

Other results Classification

NATIONAL 2 (F)

Hen H

cattenom -Lesigny: 5-1

Other results Classification

LORRAINE-CHPT SUMMER MEN

R1-Pole 2

Basse Ham Tc 1 – Cattenom Tc 2: (10am)

Creutzwald – Woustviller 1: (10am)

Other results Classification

LORRAINE-CHPT SUMMER WOMEN

R1-Pole 1

Sarreguemines 2 – Greater Verdun: (10am)

Hettange Grande Tc 1 – Sarralbe: (10am)

Other results Classification

VOLLEY-BALL

LEAGUE A (V)

Final (best of 5 matches)

Game 1

Le Cannet – Aspt Mulhouse: 3-0

Standings of the regular season

NATIONAL 2 (M)

Chicken F

Maizieres-les-M. – Gerardmer: 3-0

Other results Classification

PRENATIONAL (M)

downplay

V. de la Sauer – Grand Ncy 3 : 2-3

Other results Classification

REGIONAL (M)

Swimming pool A

Villers 2 – Chaumont 3: 3-1

Other results Classification

Volleyball seniors, young people… All the results of the weekend in detail

  • Lorraine sports
  • Sport